KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

fortune_seeder

Siewniki pneumatyczne w praktyce – co warto wiedzieć?

Dokładny wysiew nasion w równych odstępach na rozległym terenie jest niemal niemożliwy bez odpowiedniego sprzętu. To właśnie siewniki pozwalają na precyzyjne umiejscowienie materiału siewnego w glebie i jego odpowiednie przykrycie. Stąd też stały się jednym z kluczowych narzędzi w rolnictwie. Istnieją dwa główne typy siewników: mechaniczne i pneumatyczne, przy czym to drugie rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność. Zastanówmy się, dlaczego.

Konstrukcja i mechanizm działania siewników pneumatycznych

Siewniki pneumatyczne charakteryzują się zaawansowanym mechanizmem opartym na dwóch kluczowych trybach działania: podciśnieniowym i nadciśnieniowym. Dzięki temu gwarantują one wyjątkowo skuteczny transport nasion za pośrednictwem precyzyjnych głowic rozdzielających. Te głowice, kierując nasiona do rur wysiewających, wykorzystują generowany strumień powietrza, który skutecznie umieszcza je w wyżłobieniach w glebie. Poszczególne wyżłobienia są wcześniej tworzone za pomocą dwutalerzowych redlic, zapewniających równomierne rozmieszczenie nasion.

Jedną z innowacyjnych cech tego typu siewników jest niezależna od grawitacji skrzynia nasienna, która może być umieszczona w dowolnej lokalizacji względem redlic, optymalizując tym samym efektywność całego procesu siewu.

Ewolucja skrzyni nasiennej

Zaawansowane siewniki pneumatyczne posiadają przemyślaną konstrukcję skrzyni nasiennej. Jej węższa budowa w porównaniu do standardowych modeli skutecznie eliminuje problem z nasionami gromadzącymi się na bokach, dzięki czemu rolnicy nie muszą przerywać pracy, aby kontrolować zawartość czy przesuwać nasiona.

Ponadto, praktyczne umiejscowienie skrzyni na maszynie umożliwia załadowanie znacznie większej ilości nasion, niż w siewnikach mechanicznych. Pomimo zwiększonej pojemności – ciągnik nie doświadcza dodatkowego obciążenia, co jest efektem jej bliskiego położenia w stosunku do tylnej osi pojazdu.

Korzyści z dużej pojemności skrzyni

Zaletą większej skrzyni jest możliwość wysiewu na obszernym terenie bez konieczności ciągłego uzupełniania nasion. W rezultacie, rolnicy nie muszą tak często zatrzymywać się, by doładować skrzynię. To z kolei redukuje liczbę przejazdów ciężkimi maszynami rolniczymi po polu, skracając czas pracy i obniżając zużycie paliwa.

Niezależnie od ilości nasion, które chcemy wysiać – czy to mniej, czy więcej – siewnik pneumatyczny doskonale sobie z tym radzi.

Wyzwania związane z ładowaniem nasion

Duża pojemność skrzyni nasiennych nie jest jednak pozbawiona wad. Ręczne załadowanie dużej ilości materiału siewnego może być nie tylko niewygodne, ale i czasochłonne. W takiej sytuacji warto skorzystać z maszyny rolniczej wyposażonej w ładowacz. Dzięki niej zaoszczędzimy zarówno czas, jak i siły robocze, ułatwiając sobie cały proces.

Nieoczekiwana niezawodność

Choć mogłoby się wydawać, że siewniki pneumatyczne są podatniejsze na awarie, okazuje się, że są one znacznie bardziej niezawodne w porównaniu z ich mechanicznymi odpowiednikami. To wynik zastosowania wytrzymałych głowic rozdzielających i wydajnych napędów wentylatorów, wskutek czego praca z siewnikiem jest stabilna nawet w trudnych warunkach.

Oczywiście, jak każda inna maszyna rolnicza może wymagać wymiany niektórych elementów w miarę ich zużycia, ale taka konserwacja jest standardową praktyką w branży.

Kwestia precyzji wysiewu

Mimo wielu zalet siewników pneumatycznych, jednym z ich słabszych punktów jest precyzja wysiewu. Wstrząsy i specyfika pracy głowicy rozdzielającej mogą prowadzić do drobnych niejednorodności w rozmieszczeniu nasion. Niemniej jednak, te różnice są niewielkie i nie wpływają znacząco na efekty uprawy.